Avtor: zusmarjesap Objavljeno: 30. 04. 2019

MOLITI S SVETIM PISMOM

Če naša molitev ne izhaja in nas ne vodi k poslušanju Boga, njegove besede, ostajamo zunaj molitve, samo na njeni lupini. Toda samo z lupinami se ne moremo nahraniti. "Poslušanje" je ključ do Svetega pisma. Glagol "poslušati" najdemo 1100‐krat v Stari zavezi in 445‐krat v Novi zavezi. Bog nas torej vedno znova spodbuja, da postanemo poslušalci njegove besede. Temu poslušanju oziroma oziroma slišanju božje besede pa naravno sledi naš odgovor molitve in ljubezni, pokorščine božji besedi in njeno uresničenje. V biblično-krščanskem kontekstu ima molitev svoje mesto po poslušanju božje besede, to je po branju in meditaciji. Je pogovor z Bogom, ki prevzema pobudo in pričakuje naš odgovor. Poslušanje Boga je torej srce molitve.
Ena izmed nevarnosti pri branju Svetega pisma je v tem, da ostanemo zgolj na ravni premišljevanja, torej le pri idejah. pojmih in morda celo pri splošnih ter praktičnih odločitvah.
Božja beseda je navzočnost, je oseba, Vabi nas, da vstopimo z vero in ljubeznijo v živo občestvo z njo. Premišljevanje ni nepomembno. Je celo zelo pomembno, toda preseči ga mora korak, ki vodi globlje, korak vere.
Naj nam to ponazori naslednji primer. Berem pismo prijatelja, ki je precej oddaljen. Pri sebi imam tudi njegovo sliko, ki mi na poseben način oživlja njegove vrstice. Berem. Gledam. Znova berem. Koliko spominov na vsa leta skupnega dela, veselja in problemov! Vsaka beseda v pismu mi prikliče trenutke, situacije in poteze njegove osebnosti. Nepričakovano zazvoni pri vratih. Žal mi je, da sem prekinjen prav v tem trenutku. Grem odpret ... Neverjetno! Pred mano je prav on, moj prijatelj, ki mi je pisal pred nekaj dnevi (nisem še utegnil prebrati P. S., kjer mi napoveduje svoj obisk). Nepopisno veselje ... Odložim pismo, ki ga imam v rokah, kajti sedaj sem z njim, ki je osebno navzoč.
Prenesimo to izkušnjo na branje Svetega pisma. Kadar beremo Sveto pismo in se ustavimo v premišljevanju ob božji besedi, smo na poseben način pred živo navzočim Bogom. On sam je tu, da nam spregovori. Besede, ki jih beremo in premišljujemo, nas morajo "zagrabiti" in voditi v navzočnost Njega, ki jih je povedal in ki jih govori sedaj nam, meni osebno.
 
Nekaj konkretnih korakov molitve s Svetim pismom:
  1. Pomembna je priprava. Izberimo si miren kraj in primerno telesno držo, v kateri bomo lahko vztrajali sproščeni in zbrani vsaj pol ure.
  2. Po daljši molitvi k Svetemu Duhu vzemimo v roke besedilo, ki smo si ga že prej izbrali ali pa smo ga sedaj "naključno" našli.
  3. Prizadevajmo si brati ne le z očmi, temveč s srcem, zavedajoč se, da je v tej besedi navzoč Bog. Ne berimo jo kot časopis. Besedilo berimo počasi, besedo za besedo. Lahko tudi glasno, da besedo slišimo in jo na neki način notranje okušamo. Lahko podčrtamo besede, ki se najpogosteje ponavljajo, ali pa tiste, ki nas najbolj nagovarjajo. Bodimo pozorni na to, kaj se v nas dogaja, prebuja. V veliko pomoč je tudi uporaba domišljije, s katero se vživimo v izbrani odlomek. 
  4. Znova in znova berimo stavek ali besedo, ki se nas je na poseben način dotaknila. Morda je prav v njej božje sporočilo za nas in za danes. Ponavljanje poveča v nas željo, da bi nas Bog poučil in preoblikoval. V ozadju naj bo nenehno prošnja h Gospodu: "Govori, kajti tvoj hlapec posluša" (1 Sam 3,10). Potrpežljivo skušajmo odkriti, kaj Bog želi povedati po tej besedi ali stavku prav nam, tukaj in sedaj.
  5. Bodimo mirni in potrpežljivi. Ne bodimo nestrpni v čakanju božjega razsvetljenja. V najbolj primernem trenutku bo gotovo prišla luč.
  6. Nikoli ne končujmo molitvevega branja brez osebne molitve, v kateri se zahvalimo za prejeto milost in vrnemo Bogu njegovo besedo, obloženo z našim konkretnim življenjem: s stiskami in z radostmi, s padci in kesanji ter željami.
  7. Poskušajmo najti preprosto besedo ali stavek, v katerem bo povzeto sporočilo, ki smo ga prejeli pri tem molitvenem branju. Ta naj postane naše vodilo za konkretno življenje. Pojdimo in skupaj z Njim storimo, kar nam je naročil.