Komu se priporočamo v prvih poletnih dneh?
24. junij: ROJSTVO JANEZA KRSTNIKA
Sv. Janez Krstnik je neposredni Gospodov predhodnik, poslan, da mu pripravi pot. Jezusov
prihod pozdravlja že v telesu svoje matere. Jezusa krsti in Ga prvi prepozna in razglasi kot Odrešenika z besedami: »Glejte, Božje Jagnje, ki odvzema greh sveta.« S tem je bilo njegovo poslanstvo končano, kar prepozna tudi sam, ko pravi: »On mora rasti, jaz pa se manjšati.« Pri Janezu nas lahko »bode« v srce ta njegova ponižnost. Tako naj bi vsak kristjan kazal na Kristusa, na »Resnično luč«, in ne na sebe. Janez Krstnik je zavetnik krojačev, tesarjev, arhitektov, zidarjev, kmetov, glasbenikov, plesalcev, pevcev, vinske trte, domačih živali, abstinentov … Je priprošnjik karmeličanov, proti glavobolu, strahu, toči, otroškim boleznim.
29. junij: SV. PETER IN PAVEL
Petra imenujemo »prvak apostolov«,
ker mu je Jezus določil vodstveno vlogo v svoji Cerkvi, Pavlu pa »apostol narodov«, ker je bil po posebni Božji izvolitvi največji misijonar vseh časov. Skupaj godujeta zato, ker sta skupaj dala življenje za Kristusa. Zaradi ključev, o katerih govori Jezus, ko Petra imenuje za njegovega namestnika na zemlji, ga upodabljamo s ključi v rokah in mu pravimo »nebeški ključar«. Apostola Pavla upodabljajo z brado (filozof), s knjigo (pisatelj) in z mečem (Božja beseda – pa tudi orodje njegovega mučeništva). Na oltarjih se njuna kipa pojavljata ponavadi vedno skupaj.
5. julij: CIRIL IN METOD
Ciril in Metod sta bila misijonarja grškega rodu, ki sta pri oznanjevanju in širjenju krščanske vere uporabljala glagolico. Pri krstu so ju poimenovali Konstantin in Mihael, vendar sta ob vstopu v samostan imeni spremenila.
Po treh letih na Moravskem sta odšla v Panonijo in od tam preko Benetk v Rim. Pri papežu Hadrijanu II. (867–872) sta dobila dovoljenje za opravljanje bogoslužja v slovanskem jeziku. Sveti papež Janez Pavel II. (1978–2005) ju je leta 1980 imenoval za sozavetnika Evrope. V ljubljanski nadškofiji sta glavna zavetnika.


