Avtor: zusmarjesap Objavljeno: 21. 03. 2025

Zakonci na duhovnem vikendu v Strunjanu

21 zakonskih parov iz župnij Šmarje - Sap in Grosuplje se je od 14. do 16. 3. 2025 udeležilo duhovnih vaj. Že drugo leto zapored so nas prijazno sprejeli v pastoralnem domu Stella Maris v Strunjanu. Duhovne vaje smo začeli s sveto mašo in križevim potom v cerkvi Marijinega prikazanja, ki jo je ob somaševanju strunjanskega župnika dr. Bojana Ravbarja daroval voditelj duhovnih vaj, škof msgr. dr. Franc Šuštar.
Zvečer smo se srečali na skupnem druženju in se spoznavali na prav poseben način. Ob prikupnih svetopisemskih ilustracijah smo si med seboj pripovedovali, kaj pričakujemo od duhovnega vikenda in zakaj nas je nagovorila prav določena svetopisemska sličica. Večer smo zaključili z molitvijo za vse, kar nosimo v srcu in se po sproščenem klepetu z obilo smeha odpravili k počitku.
V jubilejnem letu smo v soboto zvečer imeli pasho, obred judovske večerje. Obred s komentarji je vodil upokojeni koprski škof, msgr. dr. Jurij Bizjak. Jubilej je bil praznik, ki ga je že v starozaveznem času uvedel Mojzes kot del božjega zakona za izraelski narod in se je ponovilo vsakih petdeset let. Prinašalo je odpuščanje in obnovitev vseh preteklih obveznosti. V jubilejnem letu so bile vse lastnine vrnjene prvotnim lastnikom, služabniki so bili prosti, dolgovi so bili odpuščeni in vse je bilo obnovljeno. Sam potek obreda pashalne večerje je natančno opisan v hagadi, kjer so napisana natančna navodila, besedila in molitve celotne večerje. Pasha velja za največji starozavezni dogodek, rešitev izraelskega ljudstva iz egiptovske sužnosti. Ta dan so na mizi opresniki, vino, voda, slana voda in seder – krožnik, na katerem so postrežena simbolna jedila: listnata zelišča, jed iz jabolk, cimeta in oreščkov, grenka zelišča in jagnječje pleče. Glavna jed je trdo kuhano jajce, ki simbolizira večno življenje.
Duhovne vaje so potekale v treh vsebinsko zaokroženih sklopih. Simbolizirali so tri oltarje, ki se močno prepletajo v življenju zakoncev. Prvi je oltar v cerkvi, ob katerem smo razmišljali o svojih občutjih pri sveti maši, kako nas nagovarja Božja beseda in kako »žive« se počutimo v domači župniji. Drugi nepogrešljiv oltar je družinska miza. Ima pomembno vlogo, saj predstavlja prostor, kjer se ne samo fizično nasitimo, tu se rojevajo pogovori, rešujemo stiske, se veselimo svoje in sreče drugih, pomeni mesto, ko pri družinski molitvi v svojo sredino spustimo Boga. Tretji oltar predstavlja zakonsko posteljo, ki je bil v najino življenje postavljen s sklenitvijo zakramenta Sv. Zakona.
Po vsakem sklopu smo imeli na voljo čas za odmik in lastno razmišljanje ter za pogovor s sozakoncem. Kljuko vrat sobe št. 26 smo si nenehno podajali, saj smo pri duhovnem voditelju imeli možnost pogovora z njim ali sveto spoved. V dveh dneh smo lahko občudovali mnogotere dežne kapljice Stvarnika, seveda pa ni manjkalo priložnosti za občudovanje cvetoče narave in čutenja toplih sončnih žarkov. Dragoceni so bili vsi naši skupni pogovori in vesela ter sproščena druženja. Ob koncu duhovnega vikenda smo odhajali na svoje domove srečni in duhovno obogateni z eno samo željo: »Nasvidenje spet drugo leto!«
Barbara in Luka Štrubelj