[FOTO] Pismo škofa birmovalca
Dragi starši birmancev, botri in sorodniki! Letos bo v vaši župniji birma in med birmanci bo tudi vaš otrok. S krstom je postal sin, hči katoliške Cerkve. V veri ste ga vzgajali, ob vas se je seznanil s prvimi znamenji vere, ponavljajoč za vami se je naučil prvih molitev. Skupaj z vami je prvič prestopil prag božje hiše in po vaši želji je pri verouku skupaj z prijatelji začel spoznavati svet Božjih skrivnosti. Spremljali ste ga k njegovi prvi spovedi in prvemu svetemu obhajilu in sedaj še k sveti birmi. Sedaj, neposredno pred birmo, med t. i. birmansko devetdnevnico, naj bi se v to pripravo vključila vsa družina. Medtem ko vaš otrok ponavlja snov iz katekizma, imate tudi vi priložnost, da osvežite znanje krščanskega nauka, ki je morda z leti nekoliko zbledelo. Medtem ko vaš otrok opravlja določene molitve kot pripravo na slovesni dan birmovanja, se mu pridružite tudi vi, da bo čutil vašo oporo v molitvi.
Večina vaših birmanskih pripravnikov je namreč v burnem prehodu iz otroštva v mladost in odraslost. Pubertetno obdobje ne povzroča veliko težav samo staršem in drugim vzgojiteljem, ampak tudi mladostnikom samim. Otroški svet se jim podira, samostojnosti pa še dolgo ne bodo zmogli, čeprav je v njih velika želja po svobodi in neodvisnosti! Veroučna srečanja, obiskovanje nedeljske maše, prejemanje zakramentov in osebna ter družinska molitev – vse to je do neke mere pripomoglo, da bi se v neposredni pripravi na birmo čim bolj odprli za ta zakrament. V bistvu ne gre zgolj za pripravo na birmo, ampak na življenje. Ker je to življenje danes zelo zapleteno in za mladega človeka nevarno, mu želimo skupaj pomagati, da bi prebrodil najtežja, najstniška leta brez prehudih ran in življenjskih zablod.
V tem prehodnem obdobju prihaja Cerkev naproti z zakramentom birme – potrditve v veri. Po župnijah se na različne načine trudijo, da bi pripravniki izpolnili vsaj temeljne pogoje za pripravo na birmo: redna udeležba pri nedeljski maši, sodelovanje pri bogoslužju in nekaterih župnijskih opravilih, rednem obisku in sodelovanju pri verouku, izdelavi domačih nalog, primernem poznanju temeljnih verskih in moralnih resnic ter izdelavi osnovnih molitev. Zato prosim starše, botre in druge domače, da pomagate pri župnijski pripravi, saj gre za dobro vaših otrok. Največ je seveda vreden vaš zgled pa tudi spodbudna beseda in molitev zanje. Tudi starši lahko veliko naredijo za svoje vnuke in pravnuke.
Žal ugotavljamo, da se številni mladi po birmi oddaljijo od Cerkve in celo od vere, vendar pa lahko dobra in skupna priprava na življenje v mladinski, pevski, skavtski ali drugih skupinah pusti koristne sadove za kasnejša leta. Vera danes ni samo nekaj zunanjega, ampak predstavlja vedno bolj vprašanje: biti ali ne biti? Ko se bo vaš otrok pri tridesetih ali štiridesetih letih morda srečal z nerešljivimi problemi, bo zaživel spomin na otroška in mladostna leta. Takrat bo pomembno, da bo vedel za tisto »roko«, Jezusa Kristusa, ki mu je ponujena, tudi ko vse drugo odpove.
V upanju, da to pismo sprejemate z dobrohotnostjo, kot je napisano, vas lepo pozdravljam in upam, da si bomo ob srečanju pred birmo in na birmanski dan prijateljsko segle v roke.
V Ljubljani, v letu birme, msgr. dr. Anton Jamnik, pomožni škof in vaš birmovalec
Srečanje birmovalca ljubljanskega pomožnega škofa msgr. dr. Antona Jamnika z birmanci bo v sredo, 2. aprila ob 18. uri, birma pa bo v nedeljo 6. aprila ob 10. uri. Cerkev bo ob birmanskem slavju v celoti rezervirana za birmance, njihove botre, starše in sorodnike. Celotna šmarska župnijska skupnost naj v času devetdnevnice še posebej v molitvi priporoča birmance Bogu in jih izroča v varstvo Devici Mariji. Ob tem pa naj jim vedno daje zgled lepega in poštenega krščanskega življenja. Za vse to vam bodo birmanci kasneje hvaležni pa tudi Bog bo vaših iskrenih namenov vesel in vam po njih tudi povrnil.
