Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 23. 12. 2023

[FOTO IN VIDEO] Jaslice pod šmarsko lipo

Leta 1223 je Frančišek Asiški v vasici Greccio v Italiji uprizoril prve jaslice. V votlino, ki ga je spomnila na tiste iz Betlehema, je dal na božični večer pripeljati vola in osla ter postaviti jasli, obložene s slamo. Možje in žene iz okoliških vasi so prišli s svečami in baklami, da so razsvetlili noč. Duhovnik je obhajal polnočnico, sv. Frančišek pa je zapel evangelij in pridigal o Detetu in Betlehema. Tako zamaknjen v pobožnost, da je eden izmed prisotnih imel čudežno videnje. Zdelo se mu je, da vidi otroka, ki leži v jaslih. Po tem slovesnem bedenju so se vsi prisotni vrnili na svoje domove, polni neizrekljivega veselja in ljubezni.
V spomin na ta večer smo skoraj natanko 800 let kasneje na trgu pred šmarsko cerkvijo videli dva čudovita dogodka. Na prvi sveti večer je skupina šmarskih faranov različnih generacij uprizorila božično zgodbo, ki je vsem prisotnim pomagala, da so na lastne oči videli, kaj so na dan rojstva Jezusa Kristusa doživljali Marija in sv. Jožef ter vsi tisti, ki sta jih srečala na poti do betlehemskega hlevčka. Nad uprizoritvijo so bdele Manca Tomažin, Urška Petak in Barbara Černe Strgar, novi hlevček pa je delo Primoža Strgarja.

22. 12. 2023 pa je Turistično društvo Šmarje - Sap pod šmarsko lipona cerkvenem dvorišču postavilo izvirne, domače jaslice, v dar in zahvalo vsem dobrim ljudem našega kraja. Izdelali so jih po lastni izvirni ideji in s pomočjo mnogo delavnih rok, in sicer po skicah ilustratorja Francija Nemca, reliefi pa so delo ljubiteljskega rezbarja Tomaža Lavriha. Gonilna sila projekta je bila tudi tokrat Darja Štibernik, na prireditvi pa je zapel priložnostni pevski zbor župnije Šmarje - Sap, Moški pevski zbor Šmarje - Sap, Ignacij Dolinar je zaigral na trobento, Andreja Kmet na violino, Peter Kmet in Jernej Nosan pa sta prebrala kratki besedili o božiču.