Avtor: zusmarjesap Objavljeno: 16. 09. 2023

Župnija slovesno praznovala svoj dan

V nedeljo po prazniku Rojstva Device Marije, torej 10. septembra, smo v šmarski župniji obhajali farno žegnanje – letos bolj praznično, kot smo bili vajeni. Leta 2028 bomo namreč praznovali 800. obletnico prve omembe župnije. Na ta svečani dogodek se želimo pripraviti tudi s postopnim odkrivanjem lepot cerkvene in kulturne dediščine, ki nas povezuje s koreninami, ter lepot cerkvenega občestva, katerega del smo.
Posebej slovesno smo obhajali mašo ob 10. uri. Farani, ki so predstavljali različne skupine in generacije naše župnije, so pri njej sodelovali z branjem besedil, za petje pa sta poskrbela priložnostni mešani ter otroški pevski zbor. Cerkveno stavbo ter predvsem njeno notranjost nam je v pridigi predstavil naš župnik, dr. Bojan Korošak. Ozirali smo se za freskami, kipi in slikami, ki so z njegovo razlago za nas postale še dragocenejše.
Takoj po maši smo v cerkvi prisluhnili polurnemu koncertu šmarskih glasbenikov. Šmarski organist. Matjaž Barbo je iz sicer dotrajanih orgel izvabil čudovite zvoke, njihov zven pa so dopolnili naši vrhunski instrumentalisti ter mladi talenti. Kaj je lepšega, kot se na farni dan veseliti ob glasbi, ki je, kot pravijo nekateri, jezik Boga!
Naši animatorji so v času koncerta za otroke uprizorili kratko dramsko igro o življenju Marije, nato pa smo se na cerkveno dvorišče preselili še vsi ostali. Tam je kopica pridnih rok poskrbela za okusno kosilo. Vmes smo se zibali ob glasbi mladega šmarskega benda in harmonikaša ter klepetali o pravkar doživetih sveti maši in koncertu, obujali spomine na žegnanja v daljni šmarski preteklosti in nekoliko obžalovali leta, ko smo zamudili priložnost za slavja. Hkrati smo si zagotovili, da prihodnje leto znova strnemo vrste in ponovimo ali pa celo dopolnimo letošnji program. Letos smo ga s petimi litanijami Matere Božje sklenili nekaj po 14. uri v naši cerkvi.
Ponosni in veseli smo, da se je v pripravo tega župnijskega praznika vključilo ogromno oseb, tako za oblikovanje programa, čiščenje in pripravo prostora ter skrb za hrano. Veliko oseb je prispevalo pecivo, ki smo ga postregli po kosilu. Posebna zahvala gre gostilni Majolka, ki nam je posodila senčnike, ter PDG Šmarje - Sap, ki je za en dan odstopilo mize in klopi. Najlepša hvala vsakemu, ki je prispeval svoj čas, talente, organizacijske sposobnosti in tudi materialna sredstva za tako čudovito praznovanje!

Si želite o dogajanju na farnem dnevu videti več? Do celotne foto galerije lahko dostopajo naročniki na spletne novice.