Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 16. 06. 2023

Zakrament duhovniškega posvečenja

 Vsak kristjan postane deležen Jezusovega kraljevskega duhovništva že pri krstu in birmi. Duhovniško posvečenje pa pooblasti duhovnika, da pri maši spremeni kruh in vino v Kristusovo telo in kri ter s tem izpolni Kristusovo oporoko. Daje mu oblast, da oznanja veselo oznanilo, da v zakramentu pokore sodi in odpušča v Kristusovem imenu in sprejme poslanstvo biti dober pastir svoji čredi. V duhovniku častimo Kristusa, čigar namestnik je. Duhovništvo se je v katoliški cerkvi predajalo dalje v neprekinjeni verigi do današnjih dni. V moči Kristusovega pooblastila in v njegovem imenu sredi občestva darujejo duhovniki evharistično daritev, predsedujejo evharističnemu zboru, vodijo molitve in oznanjajo odrešenjsko oznanilo. Z nedorečenim načinom življenja skuša duhovnik slediti Kristusu in pričevati zanj. Zakrament duhovniškega posvečenja običajno delijo v stolnici. Izkoristimo priložnost, da sodoživimo duhovniško posvečenje. Na četrto nedeljo po veliki noči še posebej molimo za duhovne poklice. To je nedelja dobrega pastirja. V vsaki župniji naj bi gojili molitev za duhovne poklice.
Za molitev pravimo, da je pogovor z Bogom. Se je z Bogom, z nedoumljivim in nadzemeljskim bitjem sploh mogoče pogovarjati? Je to dvogovor ali samogovor? Prav ob tem zagotavljanju se nam takoj porodi vprašanje o uslišanju naših prosilnih molitev. Še zdaleč niso vse molitve uslišane tako, kot si želimo. Ne delujejo vedno na kratki rok, ne odčarajo naših težav, toda če molimo “v duhu in resnici”, nas prav vsaka molitev notranje umiri in v tem je že njena moč in pomoč. Zelo človeško je, da bi se radi rešili stisk, strahu, bolezni in trpljenja. In naše molitve so kdaj uslišane zelo konkretno. Bolj vredno krščanskega človeka pa je moliti, da bi znali trpljenje prenašati, in ne, da bi nam bilo popolnoma odvzeto. Kakšno pravico neki imamo do tega, če pa je trpljenje delež vsega človeštva! Bolezni in nesreče zadevajo tako papeže kot smetarje, mi vsi pa naj bi jih znali prav razumeti. Z Bogom začni vsako delo, pravi Slomšek, da bo dober tek imelo. Sv. Bernard pa nam naroča: Moli in delaj. Tisočim zveni danes to kot čista ironija, v resnici pa je gibalo pravega napredka. Niso toliko pomembni molitveni obrazci kot naša izvirna, osebna molitev. “Kadar pa ti moliš,” pravi Jezus, “pojdi v svojo sobo, zapri vrata in moli k svojemu Očetu.” Eno je gotovo - molitev prinaša mir in ohranja človeka mentalno zdravega.
 
MAŠNIŠKA POSVEČENJA V LETU 2023
Ljubljanska nadškofija: BLAŽ ZORKO, roj. 27. avgusta 1998, iz župnije Ljubljana - Koseze. Mašniško posvečenje bo v četrtek, 29. junija 2023, v ljubljanski stolnici ob 9. uri.
Mariborska škofija: KLEMEN GARTNER, roj. 16. septembra 1997, iz župnije Sv. Križ nad Mariborom. Mašniško posvečenje bo v četrtek, 29. junija 2023, v mariborski stolnici ob 16. uri.
 
Diakonska posvečenja stalnih diakonov v letu 2023
Ljubljanska nadškofija
TOMAŽ KOGOVŠEK, roj. 4. avgusta 1971, iz župnije Zagorje ob Savi;
DUŠAN MIHELČIČ, roj. 21. marca 1956, iz župnije Dolnji Logatec.
BRANKO NIMAC, roj. 6. marca 1963, iz župnije Čemšenik.
JANEZ ROŽMAN, roj. 18. oktobra 1954, iz župnije Predoslje.
Diakonsko posvečenje bo 18. junija 2023, v ljubljanski stolnici ob 16. uri.
Celjska škofija
MIHAEL HILD, roj. 27. novembra 1952, iz župnije Trbovlje - sv. Martin.
Diakonsko posvečenje bo v žup. cerkvi sv. Martina v Trbovljah 2. julija 2023 ob 16. uri.