Avtor: zusmarjesap Objavljeno: 1. 04. 2023

Veliki teden v naši župniji

CVETNA NEDELJA.
BLAGOSLOV ZELENJA IN BUTAR – 8.00 IN 10.00
Z zelenjem v rokah gremo naproti Kristusu, zmagovalcu nad smrtjo. Blagoslovna molitev naglaša, da je zelenje znamenje življenja in zmage. Če bo vreme dopuščalo, bo blagoslov zelenja in butar pred obema nedeljskima mašama na trgu pred cerkvijo, nato bo sledila procesija v cerkev.
VELIKI ČETRTEK.
SVETA MAŠA - 19.00
Pri tej slovesni sveti maši bomo obhajali in doživljali, kar je bilo na prvi veliki četrtek, ko je Jezus s svojimi učenci pri zadnji večerji opravil prvo mašno daritev ter posvetil apostole v duhovnike, postavil zakrament Svetega Rešnjega Telesa in Krvi, nam pa dal novo zapoved ljubezni. Ob koncu svete maše, ki se bo začela ob 19. uri, po obhajilu bo prenos Najsvetejšega v Božji grob ter nato skupno češčenje in molitvena ura.
VELIKI PETEK.
KRIŽEV POT – 15.00
BOGOSLUŽJE VELIKEGA PETKA – 19.00
Obhajamo in podoživljamo Jezusovo trpljenje in smrt na križu, zato nas tudi večerno bogoslužje vabi k češčenju križa. V znak globokega obžalovanja pa ta dan ni sv. maše, ampak le opravilo božje besede, posebne prošnje za vse potrebe, češčenje križa in obhajilo. Že prej, ob 15. uri, vabljeni k molitvi križevega pota. Strogi post!
VELIKA SOBOTA.
VELIKONOČNA VIGILIJA – 19.00
Od 8.30 ure dalje ves dan vabljeni k češčenju Jezusa v Božjem grobu. Ob 7. uri bo blagoslov velikonočnega ognja, blagoslovi jedil pa bodo:
11.00 – VINO                14.30 – PARADIŠČE
11.30 –  PLEŠE              15.00 - SELA
12.00 – ŠMARJE             15.30 - PRI KRIŽIH
14.00 – ŠMARJE         16.00 - ŠMARJE
VELIKA NOČ.
VELIKONOČNA PROCESIJA S SVETO MAŠO – 7.00
SVETA MAŠA – 10.00
»Vsak pravi in veren katoličan se v svetem postnem času prebudi, pravo pokoro stori, zapusti pregrehe, na novo oživi, vstane iz groba svojih slabih navad. To je veselje angelov, za nas katoličane vesela aleluja!« (Božji služabnik Anton Vovk)
Darovi, zbrani na veliki petek in soboto ob križu, so namenjeni za Sveto deželo oziroma svete kraje (Collecta pro Terra Sancta). Z zbranimi darovi v deželi, v kateri je Jezus Kristus oznanjal svoj nauk, trpel, umrl na križu in vstal od mrtvih, se poleg vzdrževanja edinstvene kulturne dediščine, financirajo predvsem socialni, in izobraževalni programi, šolstvo, družine ter druge potrebe ogroženih skupin ljudi. To nabirko za kristjane v Jeruzalemu so spodbujali vsi papeži.