Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 25. 12. 2021

Praznik svete Družine

Nedelja po božiču je praznik svete Družine. V nazareški družini nam je Bog dal čudovite zglede družinskega življenja. Ne receptov ali nasvetov, ampak zglede. To je pomembno, kajti zgledi so vedno veljavni, privlačni in prepričljivi.

Zelo pomenljiva je primerjava, ki govori o družini kot mreži. Podobo poznamo iz Svetega pisma, kjer mreža ponazarja božje kraljestvo in Cerkev. Cerkev je namreč kot ribiška mreža potopljena v morje časa in zgodovine zato, da bi ljudi dvignila iz območij teme, iz globin kvišku, k luči, in jim odprla nove razsežnosti bivanja. Tudi o družini bi lahko rekli nekaj podobnega: podobna je mreži, ki drži skupaj edinosti in dviga človeka nad tokove globin. Vsaka oseba v družini je kot vozel, ki povezuje mrežo.

Toda mreža družine je danes na več mestih močno natrgana. Pravijo, da jo je treba osvoboditi. Vrednote: zvestoba, spoštovanje, razumevanje, služenje so po mnenju nekaterih sredstva zatiranja. Toda izkušnja kaže, da je ta pridobljena svoboda prazna in zlagana. Kdor se namreč iztrga iz te mreže, potone v temo, v samoto, v neresnico, sebičnost in osamljenost. Z ukinitvijo družine človek ni osvobojen, ampak pade v sužnost svoji neurejeni naravi. Poklican je namreč k veličini in k njej spada tudi zvestoba. Kaj bi bil ta svet brez zvestobe neštetih žena, mater in očetov, brez zvestobe tistih, ki tako ali drugače služijo ljudem? Izraelsko ljudstvo je bilo srečno, dokler je bilo zvesto Bogu. Nihče na svetu ne more uničiti družinske sreče. Uniči jo lahko le družina sama. Prav tako nihče ne more dati družini sreče, dati si jo mora sama.

Pravimo, da je družina Cerkev v malem. Če uporabimo omenjeno podobo mreže, bi lahko rekli: Cerkev je mreža, družine pa so kot posamezni vozli v njej. Enega ni brez drugega. Družina živi od tega, da drži mreža kot celota.

Storimo vse, da se ta mreža družine ne bi raztrgala. To ni veriga, ampak rešilna vrv, ki človeka dviga na raven človečnosti, svobode in resnice. Naj nas v novem letu varuje, podpira in nam pomaga Sveta Družina, ki je zgled vsem družinam.