Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 20. 03. 2021

Cvetna nedelja Gospodovega trpljenja

Smo v drugem delu postnega časa in s tem tudi dlje v naši duhovni pripravi na veliko noč, ki se počasi bliža vrhuncu. S cvetno nedeljo namreč že začenjamo veliki teden. Slovenski škofje so na 121. redni seji Slovenske škofovske konference, ki je potekala 8. marca 2021, sprejeli navodila za obhajanje bogoslužij v velikem tednu 2021. Izredne razmere, ki jih je povzročila epidemija koronavirusa, še vedno narekujejo, da letošnje velikonočne praznike obhajamo na prilagojen način. Pri tem moramo vsi, duhovniki in verniki, upoštevati odloke Vlade RS (Odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji), priporočila NIJZ-ja in Navodila slovenskih škofov za obhajanje svetih maš v času epidemije covida-19 z dne 18. decembra 2020. Škofje duhovnike in vernike ponovno vabijo, da dosledno spoštujejo vsa navodila za ohranjanje zdravja in omejitev širjenja epidemije, predvsem pravilno nošenje zaščitne maske, razkuževanje rok in ohranjanje medsebojne razdalje.
Ker se na cvetno nedeljo Cerkev spominja Kristusovega vhoda v Jeruzalem, se glede na do sedaj veljavne predpise, samo določeno število vernikov lahko zbere v cerkvi (v cerkvi je naenkrat lahko zbrano število oseb, ki ustreza ena oseba ali družina na 30 m2 površine notranjosti cerkve, v naši cerkvi torej približno deset ljudi ali družin), ostali pa pred cerkvijo (z masko in upoštevanjem razdalje; tudi na prostem je naenkrat lahko zbranih največ 10 oseb). Na tak način bi – dosledno po predpisanih odlokih in navodilih – obhajanje maše in obredov postalo domena samo nekaterih oziroma tistih, ki so vešči družbenih medijev in bi se – ob morebitni prijavi – vedno prijavili med prvimi, medtem ko morda nevešči tega (starejši in dr.) kljub podobni in pobožni želji ne bi mogli biti deležni niti ostalih obredov velikega tedna. Ker nas obhajanja cvetne nedelje ne reši tudi deset posamičnih nedeljskih maš skupaj, sem se odločil, da ne bo pri obredih in mašah (razen če se medtem spremenijo predpisi glede števila obiskovalcev bogoslužij) nobenih izbrancev oziroma privilegiranih vernikov. Še naprej naj bodo nedeljske maše spremljane po javnih občilih, ki so na voljo, sveto obhajilo pa se v župnijski cerkvi deli po 11. uri.
Še naprej velja, kakor je zapisano v spletnih oznanilih, da se maše in obredi z ljudstvom do nadaljnjega (vključno s cvetno nedeljo) – zaradi nemožnosti upoštevanja veljavnih navodil in predpisov – izvajajo brez prisostvovanja občestva. Če se bodo ukrepi države in Cerkve do velike noči sprostili pa bodo podana nova navodila glede obhajanja velikonočnih obredov. Je pa cvetna nedelja zaznamovana z zelenjem in oljčnimi vejicami. Že lansko leto nam je pandemija zaprla cerkve in tudi blagoslov zelenja na cvetno nedeljo. Kakor vse nedelje pa boste lahko letos na cvetno nedeljo prišli k obhajilu in vzeli blagoslovljene oljčne vejice. Oljčne vejice so že v župnijski cerkvi pri stranskem oltarju Žalostne Matere Božje. Če želite, jih lahko vzamete že to tiho nedeljo, kot rečeno pa boste šele prihodnjo nedeljo lahko vzeli že blagoslovljeno zelenje. Cerkev bo tako na tiho kot na cvetno nedeljo odprta od 8. ure do 12. ure. Ob oljčnih vejicah bo tudi škatla za darove župniji Šmarje pri Kopru, ki nam je darovala omenjene oljčne vejice. V tem težkem času si pomagajmo med seboj, tako župljani domači župniji, kot tudi župnije med seboj. Glede na stanje v naši deželi in župniji, ki traja že kar nekaj časa, se v imenu župnije toplo priporočam za darove, vsem ljudem dobre volje pa naj Bog povrne z obilnimi darovi in s svojo milostjo.
Vaš župnik