Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 2. 11. 2019

Obnova šmarskih orgel

Po oceni šmarskih organistov so temeljite obnove potrebne šmarske orgle. Timotej Gruden, zborovodja mešanega pevskega zbora, je natančno opisal njihovo stanje:
"Trenutne orgle na šmarskem koru je leta 1961 postavil orglarski mojster Andrej Benda iz Mengša. Nekateri pevci se tega dogodka še vedno spominjajo. Župnija Šmarje - Sap je takrat svoje orgle namreč podarila cerkvi v Grosuplju.
V takratnem času so se orgle izdelovale po novem, tj. pnevmatskem sistemu, namesto starejšega, mehanskega. Prednost pnevmatskega sistema se kaže predvsem v mehkejših tipkah, ki so lažje za igranje. Kljub vsemu imajo nekaj pomanjkljivosti, zaradi katerih se današnji orglarji ponovno zatekajo k mehaniki (npr. zakasnitev zvoka zaradi fizikalnega stiskanja zraka).
Šmarske orgle imajo torej tako manualno (tipke) kot registrsko trakturo pnevmatsko. Pri tem se sapnice, cevke, registri, tipke in vsi ostali deli, ki so namenjeni pretoku zraka, lahko pogosto zamašijo in s tem onemogočajo proizvajanje zvoka – potrebni so torej redni servisi. Že v 6. številki lanskoletnih oznanil (25. 11. 2018) sem opisal zelo zaskrbljujoče stanje šmarskih orgel in napeljeval na potrebo po temeljiti obnovi: "… izmed zgoraj omenjenih 16 spremenov brezhibno deluje le še 1. Pedal je brez sklepov (zvez) praktično neuporaben, saj v njem izmed štirih registrov pogojno zveni le en…"
Trenutno niti en izmed 16 spremenov ne deluje več brezhibno – bodisi je zamašen cel register, bodisi sapnice do posameznih piščali. V nekaterih primerih (npr. spremena Oktave 4' in Flavta 8') so piščali le razglašene, a v primerjavi z ostalimi potrebami je to še najlažje urediti. Pedal je s stališča barve melodije popolnoma neuporaben, saj zmore vključiti le iste piščali, kot spodnji dve oktavi I. manuala. Velika škoda je, da pri tako velikih orglah največjih piščali (243,8 cm – ton frekvence le 32,7 Hz), ki zvoku dajo pridih mogočnosti, sploh ne moremo uporabiti, čeprav jih imamo.
Župnijskemu gospodarskemu svetu z domačim župnikom na čelu se najlepše zahvaljujem, saj sta prisluhnila prošnji in na svoji zadnji seji odobrila obnovo orgel, v kolikor za to naberemo dovolj sredstev. Pri tem nam bo brez pomoči faranov težko uspelo. Obenem vsem pevcem čestitam ob bližajočem godu zavetnice. Naj torej šmarske orgle ponovno mogočno zadonijo – Bogu in svetnici v čast, Ceciliji!"