Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 10. 04. 2019

Birmanci dočakali svoj dan

Za 48 šmarskih osmo- in devetošolcev je bil 7. april 2019 poseben dan. Tedaj so namreč prejeli zakrament svete birme. Podelil jim ga je ljubljanski pomožni škof msgr. dr. Franc Šuštar. S polaganjem rok na te mlade je v njih prižgal plamen. Z upanjem, da ne bi nikdar ugasnil.
Med čudovito slovesnostjo je g. Šuštar birmancem čestital, ker so naredili pomemben korak iz otroškega v odraslo krščansko življenje, čeprav se včasih zdi, da svet takšnim odločitvam ni preveč naklonjen. Spodbudil jih je tudi naj – opremljeni z darovi sv. Duha – najdejo oziroma ohranjajo svoje mesto v župniji: med ministranti, pevci, animatorji ... Zahvalil se je vsem, ki so te mlade v zadnjem letu pripravljali na birmo, posebej staršem. Ti so držali obljubo, ki so jo dali pri svetem krstu, in otroke vzgajali v krščanskem duhu.
Nekdanji župnik župnije Grosuplje se je z birmanci, njihovimi starši in botri srečal že v četrtek na t.i. spraševanju. V resnici je šlo bolj za osveževanje verskega znanja, saj je g. Šuštar s sproščenim pristopom in spodbudnimi besedami pregnal večji del strahov in treme naših birmancev ter jih opogumljal pri brskanju po spominu. Njihovi odgovori in dodatni komentarji birmovalca so obogatili tudi prisotne odrasle župljane. Po četrtkovi sveti maši se je g. Šuštar v učilnici srečal tudi z zavzetimi sodelavci šmarske župnije, kjer je začutil njen živahen utrip. Omenimo še, da je med devetdnevnico birmance, njihove starše in botre nagovoril tudi pater Lojze Markelj. Vse je spodbudil k odgovornem in zglednem krščanskem življenju. Skozi leto je birmance na zrelo krščansko življenje pripravljal g. župnik Bojan Korošak. Poleg rednega verouka pa so se birmanci enkrat tedensko srečevali po skupinah, kjer so se z animatorji in animatorkami v pogovorih in drugih aktivnostih pripravljali na prejem svetega zakramenta.
Slovesnost sv. birme je še posebej bogatilo ubrano petje združenega pevskega zbora, ki so ga sestavljali pevci mladinskega cerkvenega pevskega zbora Šmarje - Sap in Mladinskega pevskega zbora Brevis. Za čudovito kuliso pa so poskrbeli starši birmancev. V tednu pred birmo je bilo v cerkvi in na trgu pred njo živahno kot na velikem gradbišču. Cerkev Marijinega rojstva so okrasili in temeljito očistili, pokosili zelenico, pletli butarice in bršljanove vence, postavili mlaje. Marsikaj pomnijo najstarejši Šmarčani – tudi to, da se je šlo po bršljan z vozom, motorno žago in dolgo lestvijo. Tega, da se gre po bršljan s tovornjakom, motorno žago, lestvijo ter bagrom in viličarjem pa še ne. Vse je enkrat prvič!
Vse to za nov čudovit praznik župnije Šmarje - Sap.