Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 17. 09. 2021

VOLITVE NOVEGA ŽUPNIJSKEGA PASTORALNEGA SVETA

Pripravljamo se na izbiro novih članov župnijskih pastoralnih svetov (dalje: ŽPS). Na 26. navadno nedeljo, 26. septembra 2021, bo po naših župnijah potekala izbira novih članov ŽPS. Na 25. navadno nedeljo, 19. septembra, bomo delili ožigosane glasovnice za izbiro članov ŽPS oziroma za podane predloge za nove člane ŽPS (ki so dopolnili 16. let in prejeli zakramente uvajanja ter jih odlikujejo trdna vera, nravno življenje in razsodnost). Pravilna in dobra izbira prihodnjih članov vseh ŽPS-jev ima velik pomen za uspešno pastoralno delo v prihodnjem obdobju. Župnije se ukinjajo, pridružujejo, združujejo. Vedno več župnij ostaja brez lastnih župnikov. Zato bodo v prihodnje delavni, iniciativni ŽPS-ji imeli vedno pomembnejšo vlogo za pastoralo teh župnij.
Čas samoumevnosti župnika na čelu župnije se končuje. Preveč je župnij za premalo duhovnikov. Začenja se nov čas skupne hoje za Kristusom v Cerkvi. Hoditi skupaj pa pomeni, da ima na poti vsak svojo nalogo, ki jo mora v blagor skupnosti opraviti. Župnikova naloga ostaja središčna, ker on drži v rokah kruh in vino, ki postaneta telo in kri našega Gospoda. Ker smo postali misijonska dežela, v ospredje prihaja pot, ki jo moramo prehoditi. Papež Frančišek nam pravi, da je pot razdalja, ki nas loči do sočloveka in jo moramo prehoditi, če hočemo biti skupaj z njim, deliti z njim naše življenje in ga tako pripeljati h Kristusu.
Podobno kakor na obrobju, se mora dogajati znotraj župnijskega občestva. Župnija potrebuje duhovnika in duhovnik potrebuje občestvo. Drug za drugega skrbita. Duhovnik mašuje za župljane, pred Bogom moli in daruje Kristusa kot spravni dar in prosi usmiljenja za grehe. Pred župljani pa se bori za duše: stoji in pridiga, uči Božja pota, sadi in ruva, oklesti in pobira sadove, ki jih skupnost rojeva v moči Svetega Duha. Duhovnik posvečuje skupnost, skupnost pa moli za duhovnika in prosi, da bi ji nikoli ne zmanjkalo pastirjev. Vzajemnost in soodvisnost duhovnika in občestva naj bi rodila nenehno duhovno sodelovanje.
Vsak župljan je odgovoren da soustvarja zdravo javno mnenje, da je naklonjen vsakemu, ki sledi Božjemu klicu, in da z vztrajno molitvijo, postom in dobrimi deli, trka na Božje srce, da bi bilo vedno dovolj »pastirjev«. Nadškof dr. Pogačnik je bil udeleženec zadnjega koncila. Na njem se je rojevala »nova ekleziologija«, katere sad so tudi ŽPS-ji. O koncilu je nadškof nekoč zapisal: »Koncila niti v sto letih ne bomo vsega mogli izvesti.« Ko je govoril o ŽPS-jih, ki so se v njegovem času ustanavljali, je dejal, da je bistveni pogoj za živost ŽPS-jev duhovno oblikovanje članov. Brez življenja po veri bo ŽPS le samoprevara in brez koristi.
Prav zato je pomebna dobra izbira članov. V marsikateri župniji je premalo pozornosti na to, da bi med zveste in pobožne člane vključili tudi vsestransko versko razgledane člane z zdravim in zglednim družinskim življenjem, ki so sposobni tvornega in konstruktivnega sodelovanja kakor tudi vodenja sej. Ideal, ki se mu moramo po župnijah približati je, da bi seje vodili izkušeni in razgledani laiki, ki se zavedajo, da so po krstu in birmi poklicani, da s svojimi talenti prispevajo svoj delež pri župnijskem življenju in odkrivanju najučinkovitejših poti za oznanjevanje evangelija v današnjem času. Ideal za člane ŽPS je tudi, da so duhovno širokega obzorja, da lahko lažje osvojijo primerne socialne in krščanske kreposti: širokosrčnost, da ne ostajajo pri malenkostih in znajo razločevati, kaj je važno in glavno in kaj postransko.
Potrudimo se torej za dobro izbiro. Kot je bilo že zapisano, je nadškof msgr. Stanislav Zore za datum izbire novih članov ŽPS potrdil 26. september 2021 oziroma 26. navadno nedeljo — Slomškovo nedeljo. V pripravi na izbiro novih članov ŽPS bo v nedeljo, 19. septembra, pri obeh nedeljskih mašah prebrano Pastirsko pismo škofa Andreja Glavana s povabilom k modri odločitvi. Predstavitev novih članov ŽPS župnijskemu občestvu bo na nedeljo Kristusa Kralja, 21. novembra. Naj bo izbira članov ŽPS res modra in premišljena, saj bodo slednji župnikovi najpomembnejši sodelavci za obdobje naslednjih petih let. V izbiro še posebej spada goreča molitev. Naj Sveti Duh, kot nekoč pri izbiri diakonov, pomaga izbrati osebe, ki bodo znotraj našega župnijskega občestva znale graditi občestvo različnih generacij, karizem in služb, ki bo zaživelo svoje poslanstvo in pomagalo zgraditi iz župnije dom in zgledno živo občestvo občestev.