Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 20. 03. 2021

Obvestilo o zakramentu sv. birme

Spoštovani birmanci, starši birmancev, birmanski botri, birmanski animatorji in dragi župljani!
Župnija je ena najpomembnejših skupnosti v življenju kristjana, tudi mladega kristjana. Župnija nas sprejme ob krstu, nas uvaja v krščansko življenje in nas, če ostanemo v njej, spremlja vse do groba. V župniji odraščamo v zrele kristjane. Če župnijo začutimo kot dom, v katerem je vsak sprejet, ljubljen in spoštovan, se lahko vanjo vrnemo kadarkoli in s še tako zgrešene poti. Vendar župnija ne postane dom za vse in vsakogar v kratkem času, to je sad prizadevanja, predvsem pa molitve številnih generacij.
Tudi v pripravi na birmo župnija nosi osrednjo odgovornost, saj pravzaprav pomeni središče dogajanja priprave, kamor ste vključeni vsi drugi nosilci (birmanci, družina, botri, animatorji, duhovnik, birmovalec). Živo župnijsko občestvo birmance spremlja in podpira z molitvijo. Ta je pomemben del priprave za vse, še posebej pa za tiste birmance, ki doma nimate molitvene podpore. Birma namreč ni duhovni dar le za birmanke in birmance, ki ste iz vernih in urejenih družin – vi že imate bogato popotnico za življenje, ampak še posebej za tiste, ki te milosti nimate. Gre za duhovno navezo, podporo, za povezanost med občestvom različnih generacij, kjer imajo vsi udeleženi možnost dobiti lepo izkušnjo in hkrati izprositi veliko milosti.
»Sprejmi potrditev – dar Svetega Duha«. Te zakramentalne besede slišijo vsako drugo leto mnogi naši veroučenci, ki so se v letu birme pripravljali na njeno obhajanje. Birmanci naše župnije naj bi te besede slišali prihodnjo nedeljo, 21. marca, a, na žalost vseh, jih bodo slišali šele takrat, ko bodo ukrepi, povezani s pandemijo koronavirusa, sproščeni ali vsaj omiljeni. Vsa pohvala gre birmanskim animatorjem, ki so v tem letu priprave na birmo prevzeli naše birmance in jih pripravljali in jih še uvajajo na potrditev v veri. Čeprav (tudi nov!) datum birme in birmovalca določa Nadškofija Ljubljana, sem se pred nekaj dnevi dogovoril z birmovalcem naših birmancev, da naši birmanci pristopijo k zakramentu birme takoj, ko bo mogoče.
Takoj ob omilitvi ukrepov, ki dovoljujejo prejem tega zakramenta, bo sklicano srečanje staršev birmancev. Birmanci in starši ter botri bodo o tem pravočasno obveščeni po spletu, saj je drugače zaenkrat težje. Vsi birmanci naj čim prej v župnišče (lahko tudi v poštni nabiralnik) prinesejo potrdilo svojih botrov o dovoljenju za botrstvo. Vsi botri in botre, ki ne živijo v naši župniji, naj dobijo in dostavijo potrdilo o botrstvu župnika župnije kjer živijo, botri in botre birmancev naše župnije pa naj se čim prej osebno oglasijo v župnijski pisarni. Obvestite se med seboj. To je zapisano zato, da ne bomo pred birmo lovili zadnjih minut za vsa potrdila in dovoljenja. Če je le mogoče, naj botri birmancev vsa potrdila pridobijo že do velike noči.
"Kakor je čelo maziljeno s sveto krizmo, tako je duša maziljena s Svetim Duhom", pravi Ciril Jeruzalemski, kar pomeni, da Sveti Duh od znotraj posvečuje življenje vsakega od nas, da postajamo bolj sveti, svetli, dragoceni. Sveti Duh je Bog, ki prihaja v temine naših duš, naših življenj, naših konfliktnih odnosov…, da nas potolaži in čedalje bolj upodablja po vstalem Gospodu. Jezus je namreč Svetega Duha poslal tudi zato, da preko Cerkve in zakramentov dokonča začeto delo. Sveta birma je resda enkraten dogodek, nekakšen obred prehoda v odraslost, toda darovi in milost, ki nam jih daje Bog v tem zakramentu, četudi v časih omejitve izražanja vere zaradi možnosti okužb, naj bi ostali v nas in se ves čas krepili.