Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 2. 02. 2020

GOSPODOVO DAROVANJE

Našemu ljudstvu so sveti tudi tako imenovani nezapovedani prazniki, ki obhajajo velike skrivnosti našega odrešenja. Med te praznike sodi tudi Gospodovo darovanje, svečnica. Na 40. dan po Gospodovem rojstvu so v Jeruzalemu že vsaj od 5. stoletja naprej obhajali praznik Gospodovega srečanja s Simeonom in Ano. »Gospodovega srečanja«. Na zahodu so praznik obhajali pod imenom »Očiščevanje Device Marije« (prim. 3 Mz 12: očiščevanje porodnice), od leta 1960 pa pod imenom »Gospodovo darovanje«. 
Po vrnitvi iz babilonske sužnosti judovsko ljudstvo ni imelo več politične samostojnosti, imelo pa je na novo pozidani tempelj. Toda tisti, ki so še videli Salomonov tempelj, so govorili, da je na novo pozidani tempelj kakor nič v primeri z njegovo prvo slavo. Prerok Agej pa pravi, da bo slava tega templja večja od Salomonovega (2,3-9). V ta na novo pozidani tempelj bo namreč stopil Gospod, Mesija, na 40. dan po svojem rojstvu. 
Marija, porodnica, ni premogla ovce kot dar. Prinesla pa je dve grlici ali dva golobčka. Duhovnik je prvemu golobčku preščipnil vrat tik pri glavici, ne da bi jo čisto odtrgal. Tekla je kri ... Nekoliko krvi je poškropil po steni in vznožju oltarja. Drugega golobčka pa je daroval kot žgalno daritev. Sta mar Jožef in Marija slutila, da sta prinesla Jezusa v tempelj kot HOSTIJO (»ut darent hostiam«)? »Hostija« je latinska beseda in pomeni »klavni dar«. Na to je namignil Simeon, ko je rekel Mariji, da bo njeno dušo presunil meč. 
»Luč v razsvetljenje poganov«, tako zapoje Simeon, ko drži v naročju Jezusa. Ta LUČ je bila najprej napovedana po preroku Bileamu kot ZVEZDA, ki vzhaja iz Jakoba (4 Mz 24,17) To LUČ so videli modri na nebu in so jo počastili z najvišjim čaščenjem (Mt 2,11). Nobeden od modrih pa je ni vzel v naročje. Tega je bil vreden Simeon. Kot simbol te LUČI držimo na svečnico v rokah blagoslovljeno svečo.