Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 11. 10. 2019

Ob misijonski nedelji

Iz pridige upokojenega koprskega škofa msgr. Metoda Piriha na Višarjah ob začetku izrednega misijonskega meseca: »Papež Frančišek je letošnji mesec oktober s posebno pobudo Krščeni in poslani razglasil za izreden misijonski mesec ob spominu na 100-letnico apostolskega pisma papeža Benedikta XV. o misijonski dejavnosti Maximum illud. Misijonska razsežnost Cerkve je bistvena sestavina našega dela in našega oznanjevanja. Dve tretjini človeštva še ne ve nič o odrešenju. Kristus vsakega od nas zavezuje in kliče k misijonskemu delu: ene, naj gredo v misijone, druge, naj bomo misijonarji doma z vso odprtostjo, povezanostjo, molitvijo in pomočjo, ki jo potrebujejo naši misijonarji v misijonskih deželah.
Misijonsko poslanstvo dobiva danes nove razsežnosti, ki se kažejo v sodelovanju z različnimi cerkvami in cerkvenimi občestvi: v izmenjavi sodelavcev, medsebojnem pobratenju, duhovni in finančni podpori, v izpeljavi različnih projektov. Namen vseh pobud, ki vam bodo na voljo v izrednem misijonskem mesecu, je spet prebuditi v vernikih in v ljudeh dobre volje misijonsko zavest, da se bomo z novim zagonom in poletom posvetili misijonskemu poslanstvu, da se ne zmanjša misijonska zavest med nami, ki je v Sloveniji že dolgo močna in živa. Ponosni in Bogu hvaležni smo, da je iz našega naroda poklical toliko oznanjevalcev in sodelavcev v Bojem kraljestvu. Gre za našo globoko osebno povezanost v veri, v molitvi, zanimanju in delu za vedno večji razcvet misijonskega poslanstva. Vsi se moramo dati razsvetliti od Božje luči, ki sveti nad nami. Posebno še mladi so poklicani, naj se vključijo v skupno misijonsko odgovornost, ki potrebuje njihovo bogato domišljijo in ustvarjalnost.
Papež Frančišek meni, da so prav misijonarji protagonisti te obletnice, ki daje priložnost za prenovljen misijonski zagon, tako da bi moglo celotno življenje, pastoralni programi, delo in strukture zajemati svež življenjski sok in merila za prenovo misijonskega poslanstva in oznanjevanja evangelija. Jezusov pogled mora narediti misijonarje pogumne in ustvarjalne v iskanju novih poti pri oznanjevanju vesele blagovesti z ljubeznijo in usmiljenjem do vseh. Misijonarji, ki se odlikujejo po gorečnosti in svetosti, so vedno bolj potrebni Cerkvi. Vse slovenske misijonarje in misijonarke ter vse druge nosimo v svojih srcih. Podpirajmo jih z molitvijo in z gmotno pomočjo. Z Marijo, Kraljico miru, prosimo za potrebne darove Svetega Duha.«