Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 21. 05. 2022

Kristusov vnebohod

Praznik Kristusovega vnebohoda se ni obhajal takoj v začetku krščanstva. Je približno toliko star kot božič. Prakrščansko obhajanje vnebohoda je bilo združeno z obhajanjem velike noči.
Prva pričevanja za posebno obhajanje vnebohoda najdemo pri Evzebiju. V poročilu o Nicei in tamkajšnjih pogajanjih o velikonočnem prazniku cerkveni zgodovinar Evzebij (umrl 339) piše, da je vnebohod velik praznik. Romarica Egerija piše okrog leta 390 o jeruzalemski liturgiji in hkrati o Kristusovem vnebohodu: "Štirideseti dan velikonočnega časa je procesija iz Jeruzalema v Betlehem. V cerkvi Jezusovega rojstva je veliko nočno bedenje. Obhaja se dopolnitev na kraju začetka." Okrog leta 400 je praznovanje vnebohoda v celotnem krščanstvu docela izoblikovano in znano.
Sveto pismo o vnebohodu
Peljal jih je ven proti Betaniji. Povzdignil je roke in jih blagoslovil. Medtem ko jih je blagoslavljal, se je odmaknil od njih in se vzdignil v nebo. Oni pa so so mu poklonili in se v velikem veselju vrnili v Jeruzalem. Bili so ves čas v templju in so slavili Boga.
Lk 24, 50-53