Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 23. 01. 2021

Misel in utrip verskega življenja v letu 2020

V zadregi smo, če je treba govoriti o medčloveških razmerjih. Še težje je nekaj določenega povedati o našem odnosu do Boga. Drugi dan novega leta pri maši beremo iz prvega Pavlovega pisma Korinčanom (1 Kor 10,11), v katerem je zapisal: »Kdo izmed ljudi pa ve, kaj je v človeku?«. Vendar o nas marsikaj povedo naše življenjske navade. Udeležba pri bogoslužju in zakramentalnem življenju Cerkve je nekakšno znamenje, s katerim izražamo svoj odnos do njenega občestva, in hkrati govori o tem, kako zares vzamemo Jezusove besede. S tega vidika postane zgovorna tudi statistika verskega življenja, saj pred nas postavlja ogledalo, v katerem se kot skupnost prepoznamo.

Ob koncu leta smo običajno v znamenju obračunov, zaključnih računov, bilanc in statistik. Čeprav statistične ugotovitve z mnogimi podatki in številkami ne morejo prikazati celotne podobe verskega življenja župnije, so vendarle dober pokazatelj mnogih znamenj (ne)krščanstva v občestvu. Župljani in duhovniki smo gotovo veseli vsega dobrega in lepih znamenj, ki jih vidimo v življenju župnij. Letos pa je bilo to veselje močno okrnjeno, saj nas je, med drugim tudi v našem verskem življenju, prizadela pandemija koronavirusa Covid-19. Mnogi, na žalost in kljub željam, niso mogli izvrševati osebnih verskih potreb ali obiskovati župnijskih aktivnosti; mnogim je nastal (in še traja) v verskem življenju velik manko.

Zaradi razmer povsod po svetu in vladnih ukrepov za zajezitev okužb pri nas, je zaključevanje cerkvene statistike za preteklo leto zato zelo nehvaležno opravilo. Formalno naj bo, če že mora biti, a v upanju da bo kmalu boljše, mnogo boljše. Čeprav vemo, da tako kot je bilo ne bo nikoli več, bodimo optimisti. Morda pa bodo statistične številke v prihodnosti še mnogo boljše. Želim in upam. Za spodbudo naj bodo v oklepajih navedene številke za preteklo leto:

KRSTI: Letos je bilo v naši župniji krščenih 15 (20) otrok, od tega 9 deklic in 6 dečkov. Trije otroci so zakonski in dvanajst otrok pa je iz izvenzakonske skupnosti.

PRVO OBHAJILO: K prvemu obhajilu je pristopilo 21 (20) otrok.

POROKE: Letos se je v naši župniji poročil 1 (3) par.

POGREBI: Cerkveno pokopanih je bilo 23 (18) župljanov, 12 moških in 11 žensk. Med cerkveno pokopanimi je bilo 17 neprevidenih, 6 jih je bilo previdenih ali pa so redno prejemali zakramente. Najstarejši moški je imel 85, ženska 91 leto, najmlajša moški 56, ženska pa prav tako 56 let. Boglonaj za vse darove za župnijsko Cerkev namesto sveč ali cvetja na grob ter hvala tudi za vse ostale darove, ki ste jih namenili za vzdrževanje župnije ter vseh cerkva in kapelic.

V letu 2020 je bilo v naši župniji podeljenih približno 12.500 (23.000) obhajil. Verouk, kolikor ga je pač bilo – in se trenutno nadaljuje na spletu –, je obiskovalo okoli 200 osnovnošolskih otrok, prejema zakramenta svete birme pa v letu 2020 ni bilo, prav tako je zaradi epidemioloških razmer odpadel tudi župnijski oratorij.