Avtor: zusmarjesap1 Objavljeno: 24. 12. 2020

Obvestilo duhovnikom o nadzorih zdravstvenih inšpektorjev po cerkvah

Zdravstveni inšpektorat je obvestil Slovensko škofovsko konferenco, da bodo zdravstveni inšpektorji med božičnimi prazniki izvajali nadzore po cerkvah, v katerih se bo izvajalo bogoslužje (svete maše, molitve, blagoslovi, osebno oz. skupni prejem obhajila idr.). Zato je v skladu z vladnim odlokom z dne 16. decembra 2020, navodili NIJZ in navodili škofov pri organizaciji bogoslužja nujno potrebno upoštevati naslednja določila:

1. verski obredi so dovoljeni samo v cerkvah in kapelah,
  2. pri vstopu in izstopu iz cerkve si je potrebno razkužiti roke,
  3. v cerkvah morajo vsi prisotni ves čas nositi maske in vzdrževati medosebno fizično razdaljo 1,5 metra,
  4. v cerkvah sme biti hkrati največ 1 oseba na 30m2, pri čemer člani istega gospodinjstva štejejo za eno osebo,
  5. med verskimi obredi ni dovoljeno petje (niti solistično ali mašnikovo, dovoljena pa je instrumentalna spremljava),
  6. zunaj cerkva ne sme priti do združevanja ljudi v nasprotju s splošno prepovedjo združevanja (npr. poslušanje maše pred cerkvijo po zvočniku, organiziranje maše na dvorišču ali trgu oziroma na travniku),
  7. zunaj cerkva je mogoča samo individualna duhovna oskrba (npr. spoved, maziljenje, prejem svetega obhajila),
  8. ta režim velja od vključno 19. do vključno 29. decembra 2020.

V primeru morebitnih kršitev vladnega odloka, gredo plačila kazni v breme župnij in njihovih zakonitih zastopnikov t. j. župnikov. Kot sem vam, dragi župljani, v zadnjem zapisu omenil, je moje osebno mnenje (ob do sedaj videnem), da je v praksi vsa izdana navodila, ob strogem upoštevanju navodil Slovenske škofovske konference in državnih ustanov, tako kot so zapisana, kljub željam po sveti maši, nemogoče izvrševati. Ker je odločitev prepuščena nam župnikom, sem se odločil, da v prihodnjem tednu ne bo maš z občestvom, temveč le vsakodnevne maše brez ljudstva. In kot je bilo že zapisano, boste lahko verniki sveto obhajilo prejeli na božič ter nato ob nedeljah 27. 12. in 3. 1. po televizijskem prenosu svetih maš med 11. in 12. uro.